مدیرکل امور اقتصادی و دارایی و نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان مرکزی از صدور ۲ مجوز سرمایه‌گذاری خارجی جدید در استان به ارزش یک میلیون و ۶۰۹ هزار دلار خبر داد.

«سعید ملااسماعیلی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: این طرح‌های سرمایه گذاری جدید خارجی در صنایع شیمیایی و پوشاک استان مرکزی مصوب شده که یک طرح با سرمایه‌گذار ایرانی، مقیم کشور آلمان در تولید «نانو کامپاند گرانول پلیمری» و یک طرح با سرمایه‌گذاری از کشور افغانستان در تولید پوشاک زنانه و دخترانه است.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش ۵۵ برابری سرمایه‌گذاری مصوب استان در سال جاری نسبت به سال گذشته، امید است شاهد تحقق کامل این میزان سرمایه‌گذاری و به کار گیری مطلوب آن در بخش‌های مختلف اقتصادی استان باشیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی و نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان مرکزی گفت: ۴۳ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی سال گذشته در این استان محقق شد.

ملااسماعیلی افزود: این منابع مالی در قالب پنج طرح از کشورهای امارات متحده عربی، چین و فیلیپین در زمینه تولید مکمل‌های تغذیه، تولید قاشق و چنگال، تولید مقره سرامیکی و تولید انواع رنگ محقق شده‌ است.

استان مرکزی با مساحتی معادل ۲۹ هزار و ۱۲۷ کیلومترمربع، هشت و یک دهم درصد از مساحت کل کشور را در برگرفته و از شمال به تهران و قزوین، از غرب به همدان، از جنوب به اصفهان و لرستان و از شرق به قم و اصفهان محدود است.

این استان با موقعیت‌های ممتاز جغرافیایی، نیروی انسانی متخصص، قرار گرفتن در مسیر ارتباطی شمال به جنوب و غرب به شرق، عبور خطوط انرژی (نفت، گاز و برق)، استقرار مراکز صنعتی و دانشگاهی، مفاخر برجسته مذهبی و علمی، اراضی مستعد کشاورزی و مراتع، ذخایر معدنی، نزدیکی به قطب‌ های صنعتی و بازار مصرف از توانمندی‌های اقتصادی مناسبب برای سرمایه‌گذاری برخوردار است.
اصالت تاریخی، وسعت منابع مادی، انسانی و توانمندی‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری به خصوص در بخش صنعت، موجب شده است استان مرکزی از ابتدای فرآیند جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور (از زمان تصویب قانون جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی تا کنون) همواره یکی از مقاصد سرمایه‌گذاران خارجی باشد.